2017. 06. 25-30. nyári napközis Erzsébet tábor
Beszámoló a véméndi Napközis Erzsébet táborról
A szülők már évek óta kérték, hogy segítsünk nekik megoldani a nyári szünet egy részében a gyermekeik felügyeletét. Ehhez jó lehetőség volt az Erzsébet táboros pályázat. Így nem csak vigyáztunk a gyerekekre 5 napon át, hanem tartalmas, változatos és számukra elérhetetlen programokat tudtunk megvalósítani. (Minden nap érték, amit a gyerek nem a számítógép előtt tölt.)
Amikor meghirdettük, hogy jelentkezni lehet a táborba, elsősorban azokat a tanulókat vártuk, akiknek a szülei dolgoznak, és nincs aki vigyázzon a gyermekre.
Programok
A programokat a pályázat előírásai szerint válogattuk össze. Az első nap a hagyományőrzés és a művészeti nevelés keretében telt el. Délelőtt német népdalokat és sváb táncokat tanultak a gyerekek, majd elsétáltunk Makay Ida véméndi költőnő szobrához. Délután a helyi tűzoltóktól hasznos tanácsokat hallhattunk, fel is húzhatták a gyerekek a tűzoltó egyenruhát és célba lőhettek a vizes fecskendővel. Végül a napot habparti zárta.
Kedden délelőtt a helyi mézeskalácsosnál készíthettek a gyerekek mézes puszedlit, majd a tájházat tekintették meg. A tájház udvarán ügyességi sorversenyek is voltak: zsákban futás, kukoricamorzsolás és vizes tányérral egyensúlyozás. Husz Ágnes családsegítő segítségével ezután önismereti játékokat játszottunk. A délután sportosan telt el: fociztak, kézilabdáztak a gyerekek, majd a bérelt légvárban ugrándozhattak 2 órán keresztül.
Szerdán délelőtt túrázni mentünk a véméndi határba. Megnéztük az Ötvályú forrást és a vadasparkot, majd egy órát játszottunk a játszótéren. Ebéd után a kézműveskedés következett újrahasznosítással. A gyerekek üres pillepalackokat festettek ki és napellenzőt készítettek.
A csütörtöki nap témája az egészséges életmód volt. Ehhez a gyerekek előadást hallhattak az iskola élelmezésvezetőjétől, majd egy táplálékpiramist rajzoltak. Ezután a környezetvédelem következett a gyakorlatban, elsétáltak a hulladékszigethez és szelektálták a különböző újrahasznosítható hulladékokat. A kézműves délután alkalmával karkötőt, főzőkanál bábot, repülőkukacot, tutajt és stressz-labdát készítettek a gyerekek.
Pénteken busszal elutaztunk a gemenci erdőbe, ahol az interaktív kiállítást néztük meg, majd a kis vasúttal elvonatoztunk a Molnárka tanösvényhez. Ezt végigjárva a túravezető segítségével megismerkedhettünk a gemenci erdő élővilágával. A kirándulás után mindenki ehetett egy jégkrémet.
Segítőink
Több szülő is felajánlotta segítségét, így volt egy apuka a túrán, egy anyuka a kézművesnapon. A tűzoltókkal, családsegítővel nagyon jó a kapcsolata az iskolának, ők első szóra jöttek is segíteni. A környező községek önkormányzataira is mindig számíthatunk, így a pénteki kiránduláshoz Véménd és Szebény önkormányzatától kaptunk egy- egy buszt.
Elégedettségmérés
Csütörtökön felmértem, hogy mi tetszett a legjobban a gyerekeknek. Ekkor a gemenci kirándulásra még nem szavazhattak, amúgy biztosan ez a program nyert volna. Így az első helyezett a légvár, a 2. a kézműveskedés, a 3. a tűzoltók bemutatója lett. Ezeket a programokat a jövő évi tervekbe is bevesszük.
Élelmezés
Az élelmezést próbáltuk úgy megoldani, hogy nagyon változatos és egészséges legyen: szalámis, uborkás, paprikás szendvics, joghurt, sajtkrémes kifli, virsli, kismackó, barna kenyeres felvágottas szendvics, tejszelet, szőlő, dinnye, tejital, kakaó került az asztalra.
Mire kiderült, hogy nyertünk a pályázaton, addigra az önkormányzat megkezdte a konyha felújítását, ezért az Idősek Napközi Otthona fogadott minket minden ebédnél. A reggelit, tízórait, uzsonnát az egyik tanteremben fogyaszthatták a gyerekek. Mivel a konyhás nénik a felújítás miatt szabadságon voltak, kettő takarító néni és az iskolatitkár szolgálták ki a gyerekeket. Ők készítették a szendvicseket és ők is mosogattak utánunk. Nagy segítség volt, hogy a tankerület készpénzt is bocsátott rendelkezésünkre, így a friss pékárut, zöldséget, felvágottat, tejterméket a helyi boltokban tudtuk megvenni, nem kellett Mohácsra utaznunk bevásárolni.
Összegzés
Pénteken rendhagyó módon hideg úti csomagot kaptak a gyerekek, majd egy bátaszéki szép étteremben ettünk a kirándulás végén. Az ebédet előre megrendeltük, a pincérek szépen terített asztallal vártak minket. (A gyerekek töbsége még soha sem volt étteremben.) Rántott csirkemell, hasáb burgonya, káposztasaláta és desszertként sült fagylaltgombóc volt. Hozzá limonádét ihattunk mentalevéllel, citrommal és jégkockával. A gyerekek szó szerint tátott szájjal figyelték, hogy milyen ügyesek a pincérek. Minden nagyon finom volt, el is fogyott az utolsó morzsáig. A desszert közben a harmadikos Bianka megkérdezte, hogy hány éves korig lehet jelentkezni ebbe a táborba. Mondtam, hogy ötödik osztályos lehet a legnagyobb, mert az idősebbek már egyedül is lehetnek otthon. Ekkor mindenki lázas számolásba kezdett, hogy még hányszor jöhet el a napközis táborba. Ennél nagyobb elismerés és dicséret nem is kell. Biztosan pályázunk jövőre is.A véméndi iskolások, pedagógusok, takarító nénik és az iskolatitkár nevében köszönjük az alapítványnak a lehetőséget!
Véménd, 2017. július 10.
Galambos Jakabné